Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja. Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Informacje dla dekarza, cieśli, blacharza, architekta, projektanta, konserwatora i inwestora. Błędy, usterki, wilgoć i zacieki. Budowa, remonty i naprawy. Dachy płaskie, zielone i skośne. Dachówki, blachodachówki, łupek, gont, folie, papy, blachy. Konstrukcje, materiały, wykonawstwo. Więźba dachowa, drewno i prefabrykaty. Kominy i obróbki. Okna dachowe. Narzędzia i urządzenia. Izolacje i wentylacja.
Rok wydania: Numer:
NOWOCZESNA GOSPODARKA ODPADAMI 2014/1
 Szanowni Państwo,

każdy chyba zna mit o Feniksie – ptaku, który odradzał się z popiołu. Mit okazał się inspirujący dla gospodarki odpadami, idealnie nadaje się na symbol recyklingu. Celnie zauważył to autor artykułu pt. Jak Feniks z popiołów (str. 6). Metafora rzeczywiście jest doskonała i nadzwyczaj trafna. Tym bardziej, że i sam artykuł zajmuje się tym specyficznym rodzajem odpadów, jakim są popioły. Jak się okazuje, są one wykorzystywane nie tylko jako wypełniacze, lecz jako istotny składnik wielu wyrobów, w których wpływają na ich istotne właściwości. Żużle i popioły stały się tak cenne, że zaczyna się je pozyskiwać z hałd, na które kiedyś były wywożone jako odpad bezużyteczny. Teraz można więc powiedzieć, że nie tylko nie wszystko złoto, co się świeci, ale że nie każde złoto musi się świecić.
Zapraszam do lektury
Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
NOWOCZESNA GOSPODARKA ODPADAMI 2013/3

Szanowni Państwo

Wiele z przedmiotów nas otaczających została wykonana z przedmiotów przetworzonych, czyli poddanych recyklingowi. To dzięki niemu znaczna część odpadów jest przetwarzana i wykorzystywana do ponownego użytku. Ale recykling to pojęcie mocno ogólne. Jak się okazuje, istnieje wiele rodzaju recyklingu. Różnią się wprawdzie między sobą, ale ich istota jest zawsze ta sama: polegają na powtórnym wykorzystaniu materiału raz już użytego. O rodzajach recyklingu piszemy w artykule na str. 6. Artykuł ma charakter na poły publicystyczny i jest wstępem do dłuższego cyklu, którego autorem jest doświadczony technolog, od lat zajmujący się tematyką przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Tak jak wiele materiałów nadaje się do ponownego użytku, tak i liczne maszyny budowlane nadają się do zastosowań niekoniecznie związanych z ich pierwotnym przeznaczeniem. Przykładem mogą być węzły betoniarskie, przystosowane do wytwarzania paliwa z odpadów. Po niezbędnych przeróbkach węzeł doskonale sprawdza się w linii przetwarzania odpadów. Także standardowe maszyny przeładunkowe w specjalnych wersjach mogą być wykorzystywane do wielorakich zastosowań w zakresie przetwórstwa odpadów. W poprzednim wydaniu także pisaliśmy o prostych maszynach budowlanych, które po niewielkich modyfikacjach można wykorzystywać do recyklingu. Kreatywność jest wszędzie mile widziana.

Zapraszam do lektury
Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
NOWOCZESNA GOSPODARKA ODPADAMI 2013/2
Szanowni Państwo,

ddpady otaczają nas ze wszystkich stron. W skali kraju codziennie produkuje się ich tysiące ton. Myśląc o odpadach, najczęściej na myśl przychodzi nam najbliższe otoczenie: własny dom, gospodarstwo, wyrzucane śmieci. A przecież gospodarstwa domowe i wytwarzane przez nie odpady komunalne to tylko ułamek codziennej „produkcji”. Ogromne ilości wytwarza przemysł, jeżdżące po naszych drogach i budowach samochody i różnego rodzaju maszyny.

Nie wszystkie z nich da się ponownie wykorzystać, niektóre trzeba utylizować w sposób nieszkodliwy dla otoczenia. Inne jednak, pozornie skazane na wysypisko śmieci, mogą się okazać przydatne.
 W aktualnym wydaniu Nowoczesnej Gospodarki opisujemy technologie pozwalające na ponowne wykorzystanie odpadów do celów budowlanych. Jak dowodzą autorzy, pozyskane materiały niewiele (lub wcale) ustępują materiałom fabrycznie nowym.

Jedna z tych technologii ma charakter przemysłowy, druga zaś – jak najbardziej domowy, „gospodarczy”. Jak się okazuje, także i w najbliższym otoczeniu można wdrożyć działania umożliwiające rzeczywisty recykling odpadów.

Zapraszam do lektury
Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
NOWOCZESNA GOSPODARKA ODPADAMI 2013/1

Szanowni Państwo

oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer kwartalnika Nowoczesna Gospodarka Odpadami.

O tematyce czasopisma informuje już sam tytuł – będziemy zajmować się produktami związanymi z gromadzeniem, przetwarzaniem i utylizacją odpadów. Nacisk kładziemy na urządzenia techniczne, maszyny, sprzęt, programy komputerowe, lecz nie będziemy także stronić od zagadnień prawnych, organizacyjnych czy logistycznych. Będziemy zamieszczać opisy maszyn, reportaże ze składowisk, prezentować działalność uczestników rynku.

Wierzymy, że zyskamy uznanie w Państwa oczach oraz że nasze najnowsze wydawnictwo zdobędzie podobną pozycję rynkową, co pozostałe fachowe czasopisma wydawane przez nas.

Wspominając o innych magazynach chcę pokazać, że znamy się na tym, co robimy, umiemy dotrzeć do odbiorców i że warto nam zaufać oraz współpracować z nami. Te ukazujące się od lat czasopisma cieszą się dużym uznaniem, stały się „stałym elementem krajobrazu” w swoich branżach. Nie wątpię, iż tak samo będzie z Nowoczesną Gospodarką Odpadami.

Zapraszam do lektury

Piotr Rożnowicz
Redaktor naczelny
- Reklama -