Strona główna | RynekPolskie ustawodawstwo chce ulepszać gospodarkę odpadami na terenie naszego kraju

Polskie ustawodawstwo chce ulepszać gospodarkę odpadami na terenie naszego kraju

 Ostatnie działania, obejmujące między innymi współpracę organów państwa – czyli Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Środowiska i Służby Granicznej – które zapobiegają powstawaniu kolejnych składowisk odpadów, wskazują na zaostrzanie kontroli nad gospodarką śmieciami. Widać to też w pakiecie ustaw z 2018 roku, które znacząco podniosły zabezpieczenia i ograniczenia w przepisach odpadowych. Jednak już teraz można obserwować, że duże zaostrzenie zasad wypycha z rynku firmy, które nie chcą lub nie mogą działać według nowych przepisów. 
 – Pakiet odpadowy wprowadził tak daleko idące ograniczenia i zaostrzenie przepisów, że w pewnym momencie odbiło się to czkawką dla całego sektora. Po wprowadzeniu ustaw sporo podmiotów wypadło z rynku. Stwierdziło, że gra jest niewarta świeczki – powiedział serwisowi eNewsroom Jakub Łańcucki, prezes WasteMaster. – Polska wciąż jednak dąży do tego, by zwiększać wartość naszego rynku odpadowego. Aktualnie jesteśmy czwartym rynkiem w Unii Europejskiej pod kątem wartości odpadów. Szacunki z 2013 roku – bo takie dane w tym momencie mamy – wskazują, że polski rynek odpadów wart jest ponad 15 miliardów złotych. Ponad połowę stanowią odpady produkcyjne i przemysłowe, a drugą połowę odpady komunalne. Tendencja na rynku jest na tyle wzrostowa, że w 2024 roku jego przewidywana wartość ma wynosić ponad 21 miliardów złotych – analizuje Łańcucki. 

Źródło: eNewsroom
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Postępowanie z wytworzonymi odpadami Recykling na placu budowy Odzysk i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych Transport odpadów niebezpiecznych Dlaczego nie warto robić benzyny z odpadów. Piroliza tworzyw sztucznych - prawdy i mity Sposób myślenia. Gorączka złota Płyty izolacyjne dla budownictwa z odpadowych surowców termoplastycznych Zużyte baterie i akumulatory. Uwarunkowania prawne, ekonomiczne i techniczne Kierunki zagospodarowania osadów ściekowych w Polsce Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych Utylizacja olejów przepracowanych Odpady medyczne i weterynaryjne Sposób myślenia. Jeśli nie piroliza, to co? Inne metody termicznego przekształcania odpadów Odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne po 1 czerwca 2015 r. Profesjonalna zbiórka i zagospodarowanie zużytych opon Gdzie się podziały hałdy? Jak Feniks z popiołów Klasyfikacja odpadów według Polaka i według przepisów Unii Europejskiej Klasyfikacja odpadów, czyli małpa z brzytwą Rozważania o przyszłości, czyli Rejestr i Baza Danych o Odpadach Recykling samochodów wycofanych z eksploatacji. Teoria i praktyka Ładowarki dla zakładów gospodarki odpadami Wykorzystanie odpadów przemysłowych w drogownictwie - zagrożenia Skuteczna ochrona opon Analiza eksperymentalna dekompozycji opon metodą water-jet Logistyka powtórnego zagospodarowania odpadów i możliwości jej zastosowania w przedsiębiorstwach hutniczych Kompaktory na składowiska Wydajne i oszczędne maszyny do kompostowania Sposób myślenia. Recykling okiem technologa Mobilne zbiorniki paliwa