Strona główna | Techniki i technologieSprzymierzeniec efektywnego recyklingu odpadów

Sprzymierzeniec efektywnego recyklingu odpadów

Od 1 lipca 2013 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do opanowania gór odpadów przeznaczonych do recyclingu lub utylizacji przyda się niezawodny sprzęt. Sprzymierzeńcem w efektywnej obsłudze wysypisk, zakładów odzyskiwania odpadów oraz gmin może okazać się ładowarka teleskopowa Manitou MHT 780.

Sprzymierzeńcem w efektywnej obsłudze wysypisk, zakładów odzyskiwania odpadów może okazać się zapewniająca wysoką produktywność, ładowarka teleskopowa Manitou MHT 780
Fot. Manitou


Model MHT 780 dysponuje wysokimi parametrami użytkowymi – na co wskazuje maksymalne obciążenie, z którym ładowarka może wykonywać ruchy w całym dostępnym zakresie. Przy maksymalnym zasięgu do przodu (4 m), maszyna pozwala operować masą 2,7 t, a maksymalny ładunek (8 t) podnosi na pełną wysokość – 6,8 m.

Dzięki temu MHT 780 dobrze radzi sobie z dźwiganiem osprzętów niezbędnych do pracy w sektorze gospodarki odpadami, jak chwytak do sprasowanych bel makulatury, łyżka objętościowa, czy łyżka z chwytakiem.

Optymalna moc dla przemysłu komunalnego
Oprócz walorów znajdujących zastosowanie w sektorze gospodarki odpadami, reprezentant serii MHT charakteryzuje się szeregiem zalet typowych dla całej grupy ładowarek teleskopowych. Ładowarka wyposażona jest w hydrostatyczny napęd na obie osie i wszystkie koła skręcane, co zapewnia bardzo dobre właściwości jezdne oraz manewrowość. Napęd hydrostatyczny umożliwia precyzyjny ruch, co minimalizuje czas pracy. W „trybie kraba” – jazda po skosie – maszyna ma skręcone wszystkie koła w tę samą stronę, a w trybie zacieśniania zakrętu – w przeciwne, co zapewnia niewielki promień skrętu – 4,3 m (do krawędzi maszyny, nie licząc osprzętu).Na zdjęciach: ładowarki MHT 780 należące do Stora Enso, wyposażone w specjalny chwytak do makulatury podczas pracy na terenie zakładu
Fot. Stora Enso


Model MHT 780 napędzany jest 4-cylindrowym, 4,4-litrowym silnikiem Perkins 1104D-E44TA, o mocy 106 kW/144 KM, osiągającym moment 556 Nm przy 1400 obr./min. Hydrostatyczny układ przeniesienia napędu o automatycznej regulacji mocy, z pompami i silnikami hydraulicznymi o zmiennej pojemności, zapewnia prędkość maksymalną 28 km/h. Maszyna wyposażona jest w system blokowania przedniej osi zwiększający wytrzymałość, a co za tym idzie możliwość długiego, bezawaryjnego użytkowania wszystkich aplikacji. Hydraulika o ciśnieniu roboczym 275 bar, zapewnia maksymalny wydatek oleju na poziomie 140 l/min. – pompa z układem LSU (Load Sensing Ultra) dostarcza zawsze tyle oleju, ile w danym momencie potrzeba dla efektywnej pracy. Pompa wielotłoczkowa pozwalająca na wykonywanie kilku ruchów hydraulicznych jednocześnie gwarantuje, że zawsze będą one precyzyjne i szybkie. Pracę w trudnym terenie ułatwia dodatkowo wydajny układ chłodzenia – osobne chłodnice dla silnika i układu hydraulicznego.

Jakub Snopek
RCP Area Manager Stora Enso Narew Sp. z o.o.

W Stora Enso zajmujemy się produkcją papieru i opakowań na bazie materiałów pochodzących z recyklingu. Do wsparcia działań używamy kilku maszyn Manitou MHT 780. Ładowarki są wykorzystywane przy dostawach i rozładunkach makulatury. MHT 780 ma nominalny udźwig 8 t, co w konfiguracji ze specjalnym chwytakiem do makulatury pozwala na bardzo efektywną pracę. Maszyny pracują w ruchu ciągłym i muszą być niezawodne. W naszym przypadku MHT 780 zostały wyposażone w kilka niestandardowych funkcji, istotnych dla prowadzonej działalności: filtr wstępny oraz dodatkowy zewnętrzny filtr powietrza minimalizujący problemy z zanieczyszczaniem i zatykaniem silnika, a także osłona przedniej szyby gwarantująca bezpieczeństwo pracy operatora. Maszyny obsługuje serwisowo dealer Manitou – firma Zeppelin Polska.

Komfort pracy typowy dla Manitou
Nie bez znaczenia jest także komfort pracy operatora, na co firma Manitou zwraca szczególną uwagę. Ładowarkę MHT 780 wyposażyła więc w komfortową i przestronną kabinę Evolution, z ergonomicznie rozmieszczonym systemem sterującym. Standardem jest również dobrze leżąca w dłoni dźwignia JSM z regulowanym podłokietnikiem (opatentowany przez Manitou Joystick Switch & Move), pozwalająca na sterowanie najważniejszymi funkcjami, w tym teleskopem, osprzętem i zmianą kierunków jazdy. 

Nowoczesna Gospodarka Odpadami 1(1) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Recykling na placu budowy
Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji - nowy projekt ustawy
Armstrong realizuje pionierski program recyklingu sufitówDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Graco Interhandler Kubota
TEMAT MIESIĄCA
Specjalistyczny osprzęt dla składowisk

Gospodarka odpadami związana jest z działalnością człowieka zarówno w sferze przemysłowej, rolniczej, jak i usługowej. Dlatego rozwiązania techniczne i koncepcyjne gospodarki odpadami rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dotyczy to także specjalistycznego sprzętu do maszyn. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA