Strona główna | AktualnościPostępy w budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy

Postępy w budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy

Na plac budowy bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dostarczono turbinę i generator, które łącznie ważą prawie 70 ton. Między innymi dzięki tym kluczowym elementom technologicznym wytwarzana będzie energia elektryczna i cieplna dla mieszkańców Bydgoszczy.

Transport turbiny i generatora

"Turbina i generator stanowią zespół urządzeń, które pozwalają wykorzystać energię powstałą ze spalania, w przypadku bydgoskiej ekoelektrociepłowni energię ze spalania odpadów komunalnych, do pożytecznych celów. Są one pokaźnych rozmiarów. Turbina waży 24 tony, przekładnia między turbiną a generatorem 10 ton, a generator 35,5 tony" - wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

Spalając odpady wytworzone zostanie ciepło, które podgrzewając wodę w kotle spowoduje jej przekształcenie w wysokoprężną parę. Dalej para zostanie skierowana do turbiny, która jest urządzeniem technicznym, przekształcającym zawartą w niej energię w energię mechaniczną napędzającą wirniki turbiny. Wał turbiny połączony będzie poprzez przekładnię z generatorem, który zamieni energię mechaniczną w elektryczną. Tym sposobem spalając odpady bydgoska ekoelektrociepłownia produkować będzie prąd.

Turbina, która będzie używana w zakładzie ProNatury posiada upusty, a pobierana z nich para będzie wykorzystywana za pośrednictwem wymienników ciepła do ogrzewania Bydgoszczy. Dzięki zastosowaniu turbiny i generatora bydgoska instalacja dostarczy maksymalnie 27,7 megawatów energii cieplnej oraz 9,2 megawatów energii elektrycznej ze spalania śmieci. Prąd elektryczny bowiem, obok ciepła przekazywanego do sieci miejskiej, będzie głównym produktem powstającym w wyniku spalania odpadów w ZTPOK.


"Ponadto na placu budowy w dalszym ciągu wykonywane są zadaszenie i elewacje poszczególnych budynków oraz sieci wodociągowe, elektryczne i kanalizacyjne. Powstaje również wiadukt prowadzący do hali rozładunkowej bunkra" - dodaje Konrad Mikołajski.

Zakończone zostały natomiast prace inżynieryjno-budowlane kompostowni zlokalizowanej przy ul. Prądocińskiej 28, będącej elementem ZTPOK. Obecnie trwa montaż urządzeń technologicznych. Zostały już zamontowane i połączone kontenery kompostujące z kontenerami bioflitrów i sprężarkowni, zamontowany jest również kontener administracyjny i socjalny. W trakcie realizacji są dostawy urządzeń takich jak mieszalnik, system rafinacji i pakowania kompostu czy przerzucarka kompostu.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy zostanie oddany do użytku planowo pod koniec tego roku.

Źródło i zdjęcia: www.pronatura.bydgoszcz.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy w Polsce powinny powstawać spalarnie odpadów komunalnych?
Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych - technologia z przyszłością
Piec rusztowy w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu
Dofinansowanie na budowę spalarni odpadów w Poznaniu
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie rozpoczął działalnośćDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Zabezpieczanie opon wypełniaczem Air Seal

Przebicie opony zawsze następuje w najmniej oczekiwanym momencie, i jeżeli maszyna pracuje w ciągu technologicznym np. na składowisku to jej awaria powoduje perturbacje całego zakładu. Warto zatem odpowiednio wcześniej zabezpieczyć opony, by ustrzec się przed przykrymi niespodziankami powodującymi przestoje w pracy, a często również straty finansowe. Czytaj więcej