Strona główna | AktualnościNowe zasady ustawy śmieciowej

Nowe zasady ustawy śmieciowej

25 zł od osoby i 70 zł za gospodarstwo domowe - to maksymalne wysokości miesięcznych opłat, które gmina może pobierać w bieżącym roku od mieszkańców za odbiór posegregowanych odpadów. A to niejedyne zmiany w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązujące od lutego.

Maksymalna stawka opłaty od osoby za odbiór śmieci będzie co roku inna. Ustalono ją na 2% wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę, obliczanego rokrocznie przez Główny Urząd Statystyczny. "Uchwały gminne podjęte przed nowelizacją, w których określono wyższe maksymalne stawki, radni będą musieli jak najszybciej zmienić" - mówi serwisowi infoWire.pl Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. Dla właścicieli domków letniskowych - jak zaznacza rozmówczyni - opłata śmieciowa będzie naliczana w formie miesięcznego ryczałtu.

Oprócz tego nowelizacja znosi obowiązek składania kolejnych deklaracji przez mieszkańców, w przypadku gdy rada gminy zmieni wysokość opłat za wywóz śmieci. Zdecydowano również, że każdy z samorządów musi zorganizować na swoim terenie chociaż jeden stacjonarny punkt selektywnej zbiórki odpadów, by mieszkańcy mogli oddawać tam leki, baterie czy odpady wielkogabarytowe.

Ustalona została także częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od kwietnia do października: mają być one wywożone co najmniej raz na tydzień z budynków wielolokalowych i przynajmniej raz na dwa tygodnie z domów jednorodzinnych. Na wsiach może się to jednak odbywać rzadziej.

Źródło i zdjęcie: infoWire.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowelizacja ustawy o bateriach i akumulatorach przyjęta przez Sejm
Sejmowe komisje o nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji - nowy projekt ustawy
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odpadachDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Graco Interhandler Kubota
TEMAT MIESIĄCA
Specjalistyczny osprzęt dla składowisk

Gospodarka odpadami związana jest z działalnością człowieka zarówno w sferze przemysłowej, rolniczej, jak i usługowej. Dlatego rozwiązania techniczne i koncepcyjne gospodarki odpadami rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dotyczy to także specjalistycznego sprzętu do maszyn. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA