Strona główna | AktualnościDofinansowanie na budowę spalarni odpadów w Poznaniu

Dofinansowanie na budowę spalarni odpadów w Poznaniu

Około 740 tys. mieszkańców Poznania i 9 sąsiednich gmin zostanie objętych przyjaznym dla środowiska systemem gospodarki odpadami, dzięki nowoczesnej spalarni śmieci, która ma być gotowa w 2016 r. Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie dla projektu "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2007-2013.

Koszt budowy poznańskiej spalarni odpadów komunalnych szacuje się na ponad 925 mln zł, a dofinansowanie z UE to ponad 330 mln zł. Inwestycja ma być gotowa za 2 lata i będzie przetwarzać do 210 tys. ton odpadów rocznie.

Projekt obejmuje budowę instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) wraz z odzyskiem energii cieplnej i produkcją energii elektrycznej w układzie kogeneracji. Przedsięwzięcie ma na celu uporządkowanie oraz organizację gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta oraz 9 wielkopolskich gmin, które wspólnie tworzą Związek Międzygminny (miasto i gmina Buk, gmina Czerwonak, gmina Kleszczewo, miasto i gmina Kostrzyn, miasto i gmina Murowana Goślina, miasto i gmina Oborniki, miasto i gmina Pobiedziska, gmina Suchy Las, miasto i gmina Swarzędz).

Dofinansowywana instalacja, w oparciu o metodę kogeneracji, pozwoli na zasilanie miejskiej sieci w ciepłą wodę oraz sieci publicznej w energię elektryczną. Spalarnia będzie również wyposażona w instalację zapewniającą efektywne oczyszczanie spalin.

Poznańska spalarnia odpadów jako jedyna z sześciu budowanych w Polsce, realizowana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Jest to jedyny projekt PPP w sektorze środowiska w POIiŚ 2007-2013. Miasto Poznań powierzyło wybranej w ramach konkursu firmie SITA Zielona Energia zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie, a następnie eksploatację instalacji w okresie użytkowania trwającym 25 lat. Umowa z partnerem prywatnym zapewni w długotrwałej perspektywie możliwość przetwarzania odpadów pochodzących z obszaru gmin należących do Związku Międzygminnego. Po zakończeniu inwestycji nieruchomość wraz z instalacją zostanie przekazana miastu.

Źródło: www.mos.gov.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy w Polsce powinny powstawać spalarnie odpadów komunalnych?
Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych - technologia z przyszłością
Piec rusztowy w Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu
Postępy w budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy
Ku gospodarce o obiegu zamkniętym
W białostockiej spalarni trwają rozruchy i prace wykończeniowe
Nowy termin zakończenia budowy EcoGeneratora w Szczecinie
Budimex: Białostocka spalarnia ruszyła w terminieDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Zabezpieczanie opon wypełniaczem Air Seal

Przebicie opony zawsze następuje w najmniej oczekiwanym momencie, i jeżeli maszyna pracuje w ciągu technologicznym np. na składowisku to jej awaria powoduje perturbacje całego zakładu. Warto zatem odpowiednio wcześniej zabezpieczyć opony, by ustrzec się przed przykrymi niespodziankami powodującymi przestoje w pracy, a często również straty finansowe. Czytaj więcej